Committees



General Chair
Christian Esposito, University of Salerno (IT)



General Co-Chair
Jacek Rak, Gdansk University of Technology (PL) - Workshop Originator


Steering Commiittee
John Doucette, University of Alberta (CA)
Maurice Gagnaire, Telecom ParisTech (FR)
Josep Sole Pareta, Universitat Politecnica de Catalunya (ES)
Mario Pickavet, Ghent University - iMinds (BE)
Michal Pioro, Warsaw University of Technology (PL), Gdansk University of Technology (PL)
Jacek Rak, Gdansk University of Technology (PL)



Technical Program Committee Members (a tentative list)
Michal Aibin, British Columbia Institute of Technology (CA)
Peter Babarczi, Budapest University of Technology and Economics (HU)
Walid Ben-Ameur, Telecom SudParis (FR)
Eusebi Calle, University of Girona (ES)
Egemen Cetinkaya, Verizon (US)
John Doucette, University of Alberta (CA)
Zbigniew Dziong, ETS Montreal (CA)
Marija Furdek Prekratic, Chalmers University (SE)
Maurice Gagnaire, Telecom ParisTech (FR)
Alessio Giorgetti, University of Pisa (IT)
Teresa Gomes, University of Coimbra (PT)
Roza Goscien, Wroclaw University of Science and Technology (PL)
Eric Gourdin, Orange Labs (FR)
Matthias Gunkel, Deutsche Telekom (DE)
Poul Heegaard, Norwegian University of Science and Technology - NTNU (NO)
Bjarne Helvik, Norwegian University of Science and Technology - NTNU (NO)
Yuming Jiang, Norwegian University of Science and Technology - NTNU (NO)
Magnus Jonsson, Halmstad University (SE)
Andrzej Kamisinski, AGH University of Science and Technology (PL)
Sun-il Kim, North Central College (US)
Miroslaw Klinkowski, National Institute of Telecommunications (PL)
Piotr Lechowicz, Wroclaw University of Science and Technology (PL)
Konstantinos Manousakis, University of Cyprus (CY)
Carmen Mas-Machuca, University of the Bundeswehr Munich (DE)
Andreas Mauthe, University of Koblenz (DE)
Hermann de Meer, Passau University (DE)
Michael Menth, University of Tuebingen (DE)
Wojciech Molisz, Gdansk University of Technology (PL)
Dritan Nace, University of Technology of Compiegne (IT)
Gianfranco Nencioni, University of Stavanger (NO)
Sema Oktug, Istanbul Technical University (TR)
Tania Panayiotou, University of Cyprus (CY)
Mario Pickavet, Ghent University - imec (BE)
Michal Pioro, Warsaw University of Technology / Gdansk University of Technology (PL)
Amr Rizk, University of Duisburg-Essen (DE)
Pablo Romero, Universidad de La Republica (UY)
Michael Ro├čberg, Ilmenau University of Technology (DE)
Gangxiang (Steven) Shen, Soochow University (CN)
Arun Somani, Iowa State University (US)
Amaro de Sousa, University of Aveiro (PT)
Salvatore Spadaro, Universitat Politecnica de Catalunya - UPC (ES)
Armin Stocker, Passau University (DE)
Massimo Tornatore, Politecnico di Milano (IT), University of Waterloo (CA)
Alexey Vinel, Karlsruhe Institute of Technology (DE), Halmstad University (SE)
Lena Wosinska, Chalmers University (SE)